Master Ingineria Securitatii si Sanatatii in Munca (ISSM)

INGINERIA SECURITATII SI SANATATII IN MUNCA ( ISSM )

Programul de studii are ca principal scop pregătirea profesională a masteranzilor pe competenţele specific domeniului de securitate si sanatate ocupationala in conformitate cu legislatia si standardele ocupationale aferente, fiind in concordanţă cu cerinţele unui învăţământ modern.Sanatatea si securitatea in munca este parte integranta a proceselor de munca.

Obiectiveleprogramului de masterat:

Rolul sanatatii si securitatii in munca este primordial pentru consolidarea competitivitatii si a productivitatii intreprinderilor, deoarece se traduce prin:

• Reducerea costului accidentelor, incidentelor si bolilor profesionale
  • Motivarea mai mare din partealucratorilor.

Masurile de sanatate si securitate in munca reprezinta obligatiile angajatorilor si a angajatilor. Asigurarea sanatatii si securitatii in munca reprezinta o masura importanta de prevenire a accidentelor si altor situatii nedorite. Accidentele de munca si bolile profesionale reprezinta de asemenea o povara enorma pentrusistemele de protectie sociala.

Competente de specialitate

• Integrarea principiilor de securitate si sanatate in procesele de munca, prin identificarea si evaluarea riscurilor profesionale .
  • Asigurarea managementului integrat al activitatii de securitate si sanatate in munca in mediul social-economic.
  • Explicarea şi utilizarea adecvată a metodelor si tehnicilor de identificare si evaluare a riscurilor profesionale ,industriale, precum si automatizarea, robotizarea si integrarea proceselor de munca in conditii de securitate si sanatate in munca.
  • Cunoasterea tehnicilor de auditare;
  • Cunoasterea legislatiei in domeniu

Grupuri tinta

Masterul Ingineria Securitatii si Sanatatii Muncii este un master complementar la care se pot inscribe absolventi de invatamant  superior de lunga duratai ndiferent  de domeniul /profilul,institutia  de invatamant superior absolvita si anul in care a abtinut diploma. In acest context principalele grupuri tinta sunt:

• Absolventilor cursurilor de 4 si 5 ani (conform programului de la Bologna) absolventilor de studii tehnice superioare
  • Coordonatorilor activitatilor de securitatea muncii din intreprinderi
  • Auditorilor din cadrul organismelor de certificare

Ultimele anunturi

Admitere 2018
Examen de diploma 2018

Informatii pentru Examenul de diploma 2017-2018 pot fi consultate aici.

Structura 2017-2018

Structura anului universitar 2017-2018 pot fi descarcata de aici.

Alegeri TMS

Joi, 3 martie 2016, ora 12.00 va avea loc sedinta de alegeri a departamentului TMS, sala CE200. Conform regulamentului in vigoare, depunerea candidaturilor pentru functia de director de departament si a planului managerial aferent se va face la secretariatul catedrei TMS pana luni 29.02.2016 ora 12.00.

Posturi vacante
Alegeri UPB/TMS

Regulamentul pentru alegeri 2016 in UPB este disponibil aici.

Planuri invatamant

Planurile de invatamant pentru anul academic 2015-2016 pot fi descarcate de pe site-ul Facultatii IMST.

Copyright © 2015 Departamentul Tehnologia Materialelor si Sudura. Toate drepturile rezervate.